Pielęgnacja skóry w samochodzie. Jak konserwować skórzaną tapicerkę?

14-01-2020 13:00

Samochody marki SEAT coraz częściej spotykamy wyposażone w tapicerkę wykonaną ze skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w samochodzie, by tapicerka przez długie lata wyglądała jak nowa? Nim przystąpimy do konserwacji skórzanej tapicerki w naszym Seacie, warto zwrócić uwagę czy mamy do czynienia z naturalną czy z tzw. ekologiczną skórą. W zależności od tego dobierzemy odpowiednie preparaty do czyszczenia tapicerki w samochodzie.

Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie

Pielęgnacja skóry w samochodzie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z naturalnym produktem, jest bardzo istotna. Bez niej już po kilku latach fotele będą wyglądały na zniszczone. Pokrycie może stwardnieć, a w niektórych miejscach pojawią się pęknięcia. Na rynku istnieje wiele preparatów do czyszczenia tapicerki skórzanej w samochodzie, które ułatwią utrzymanie foteli w dobrej formie. Nie warto używać tanich zamienników lub jeszcze gorzej - chemii używanej w domu. Ta może bezpowrotnie uszkodzić wierzchnią warstwę tapicerki.

Zdecydowanie lepiej zapytać o najlepsze środki polecane przez dilera SEAT-a. Warto pamiętać, że eksploatacja skóry w samochodzie to dość specyficzny proces. Ciągłe wsiadanie i wysiadanie, ruch naszego ciała na nierównościach drogi narażają skórzane pokrycie na nieustanne pocieranie naszej odzieży o wierzchnią warstwę obicia. To zaś może szybko wysychać oraz ulegać mikrouszkodzeniom, w których potem zbiera się brud i całość po pewnym czasie zaczyna wyglądać mało estetycznie.

O skórę foteli samochodowych trzeba dbać jak o własną

Wystarczy użyć jednego ze środków do konserwacji skórzanej tapicerki. Preparaty te na ogół są w sprayu. Wystarczy tylko spryskać nimi fotel i po chwili rozpocząć rozprowadzanie preparatu miękką szmatką z mikrofibry. Płyn wówczas zacznie wnikać w najmniejsze pory, nawilżając i zabezpieczając skórę. Jednocześnie usuwane z niej będą wszelkie zabrudzenia i przebarwienia, np. powstałe w wyniku kontaktu z nowymi dżinsami.Dzięki zawartości gliceryny oraz kolagenu czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie sprawi, że wnętrze będzie stale wyglądać tak, jak w aucie dopiero opuszczającym salon SEAT-a.

Czyszczenie zabezpieczy przed promieniami UV

Stosując wyspecjalizowane środki do pielęgnacji skóry w samochodzie, możemy być pewni, że zabezpieczone nią powierzchnie będą wyglądać czysto oraz zachowają swoją elastyczność, a jednocześnie nie będą brudzić naszych ubrań. Nowoczesna chemia do samochodowej skóry zabezpieczy wnętrze auta także przed zgubnym działaniem promieniowania UV.Jak więc widać konserwacja skórzanej tapicerki nie jest szczególnie skomplikowanym procesem, lecz trzeba ją wykonywać systematycznie. Jeśli nie mamy do tego głowy, warto od czasu do czasu skorzystać z usług proponowanych przez ASO SEAT lub dodać opcję pielęgnacji skóry w samochodzie przy okazji wizyty w myjni samochodowej.

Wcześniej jednak zawsze warto zasięgnąć porady w salonie SEAT by mieć pewność, jakich środków do konserwacji skórzanej tapicerki użyć.